Serwis klimatyzacji

Klimatyzacja nie jest już luksusowym wyposażeniem w samochodzie, lecz standardem. Nie każdy jednak wie jak się z nią dokładnie obchodzić oraz to, że by działała właściwie i w pełni spełniała swoje zadanie należy co jakiś czas wykonać jej serwis. Obecne letnie i ciepłe dni powodują, że klimatyzacja samochodowa jest stale używana, przez to też narażona na częstsze usterki. Nieserwisowana klimatyzacja nie będzie nadawała się do używania, a oprócz najczęstszego objawu, jakim jest nieprzyjemny zapach może też spowodować liczne kosztowne awarie.

Klimatyzacja powinna być używana na bieżąco. Dłuższe przerwy w jej używaniu mogą spowodować usterki mechanizmów chłodzących. Niektórzy kierowcy nie używają klimatyzacji zimą, a trzeba pamiętać, że pomaga w odparowywaniu szyb. Także brak pracy klimatyzacji w okresie zimowym może doprowadzić do wytrącenia z płynów środków smarnych, a w następstwie spowoduje to szybsze zużycie gumowych uszczelniaczy. Warto więc nawet zimą przynajmniej co 2 tygodnie uruchomić klimatyzację, nawet w celu jej prawidłowej eksploatacji.

Ważny jest również przegląd klimatyzacji, a ten powinno wykonywać się przynajmniej raz do roku. Tam mechanicy sprawdzą działanie sprężarki, skuteczność, skuteczność chłodzenia, poziom ilości czynnika chłodzącego. Jeśli zajdzie konieczność należy uzupełnić czynnik chłodzący, odgrzybić układ, zlikwidować nieszczelności, czy wymienić kompresor.

Ceny takiego przeglądu są różne, w zależności od wykonanych zabiegów, a także gdzie zostanie wykonany – czy w warsztacie, czy w ASO. Nie powinny jednak przekroczyć 300 zł.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

3 komentarze

 1. Andrzej

  No racja że klima w lecie musi działać. Chociaż przyznam że zimą to jej nie używam 😉

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. u mnie niestety klime trzeba było naprawiać ;/

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. b.bury

  W lecie chodzi bardzo często, w zimie trochę mniej, ale staram się jednak w miarę ją uruchamiać… jeśli o tym pamiętam. Od czasu do czasu kupuję specjalne preparaty i odgrzybiam układ, przegląd obowiązkowo raz na rok.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.