Systemy pomocne podczas parkowania

Parkowanie – choć to manewr, który wykonujemy codziennie, to jednak wielu kierowców, nawet z wieloletnim doświadczeniem nadal ma z tym problem. Dlatego też cały czas powstają coraz to nowsze systemy, które ułatwiają tę czynność.

Na każdym kursie prawa jazdy dużo czasu poświęca się na naukę parkowania. Niestety, obserwując parkingi nie widać, aby przynosiło to oczekiwany sukces. Dzieje się to z tego, że wielu kierowców myśli tylko o własnym samochodzie, nie zwracając uwagi na linie parkingowe, czy zastanawiając się, czy obok zmieści się inny samochód. Drugi powód to brak odpowiednich umiejętności przy parkowaniu, czego nieraz efektem jest to, że na trzech miejscach zaparkowany jest jeden samochód.

Najczęstszym używanym systemem są czujniki parkowania. Ich działanie polega na pomiarze powrotu fali ultradźwiękowej, która emitowana jest przez sensor. Kierowca informowany jest sygnałem dźwiękowym- przerywany i coraz bardziej intensywniejszy dźwięk oznacza zbliżającą się przeszkodę, a dźwięk ciągły wskazuje, że jest ona tak blisko, że nie można już dalej cofać. Zestaw takich czujników parkowania składa się z jednostki centralnej, wyświetlacza z wmontowanym głośnikiem (lub samego głośnika), czujników ultradźwiękowych (3-8 sztuk) i przewodów montażowych. Czujniki parkowania uruchamiają się przeważnie po wrzuceniu biegu wstecznego.

Kolejną technologią wspomagającą proces parkowania jest system kamer. Cztery kamery umieszczone z przodu, z tyłu i w lusterkach bocznych dają podgląd tego, co dzieje się wokół tego samochodu. W niektórych samochodach montuje się także dodatkowe po bokach przedniego zderzaka.

Kolejna innowacja to system Active Park Assist. Działanie tego systemu oparte jest na czujnikach parkowania, ale jest to o wiele bardziej skomplikowany układ. Czujniki te sprawdzają, czy wolna przestrzeń jest wystarczająca do zaparkowania samochodu. Jeśli będzie odpowiednia, zostanie to zakomunikowane kierowcy na wyświetlaczu. Następnie należy włączyć tylko odpowiedni bieg, puścić kierownicę i operować jedynie pedałami. Resztę wykona za nas komputer.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Systemy pomocne podczas parkowania, 10.0 out of 10 based on 1 rating

4 komentarze

 1. Ja tam w moim Lanosie nie mam żadnych systemów a z parkowaniem radzę sobie znakomicie 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. korzystałem z Active Park Assist i świetnie opracowany system. można parkować niemalże z zamkniętymi oczami

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Każde ułatwienie życia się przydaje. Takie bajery docenią szczególnie kobiety i młodzi kierowcy, którym ciężko ocenić odległość w lusterku

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. dokładnie, mimo że tłucze się to na kursach, to w praktyce wygląda to tragicznie na parkingach niestety. Mam Active Park Assist i sprawdza się u mnie w 100%, bo jestem świeżo upieczonym kierowcą. Działa bardzo dobrze.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.