Wycieraczki samochodowe

Wycieraczki samochodowe stanowią podstawowe wyposażenie każdego samochodu. Ich funkcja jest oczywista i nie trzeba jej nikomu przedstawiać, ale nie wszyscy wiedzą czym się powinni kierować przy zakupie dobrych wycieraczek samochodowych.

Historia wycieraczek samochodowych sięga już przeszło stu lat. Prototypy były nazywane „linią do wycierania”, a jej użycie wymagało ręcznego poruszania przy pomocy dźwigni. Pierwsze wycieraczki zostały wymyślone w Stanach Zjednoczonych przez Polaka – Józefa Hofmana. Nie było one jednak doskonałe, gdyż zapewniały odpowiednią widoczność jedynie kierowcy, a przy większych prędkościach mechanizmy pneumatycznie nie nadążały z wycieraniem szyb. Przełomem okazały się silniczki elektryczne wymyślone i opatentowane przez firmę Bosch. Niedługo potem zaczęto montować dwie wycieraczki, które bez większych zmian przetrwały do lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Ceny wycieraczek zaczynają się na kilku a kończą nawet na kilkuset złotych. Skąd taka rozbieżność cenowa? Najdroższe wycieraczki pochodzą od renomowanych producentów i mają na celu gwarantowanie lepszej jakości ścierania, a także charakteryzują się dłuższą żywotnością. Od tradycyjnych wycieraczek różnią się materiałami wykonania. Tanie produkty wykonywane są z kauczuku syntetycznego, zaś te lepsze z naturalnego. Czym kierować się podczas wyboru płaskich wycieraczek? Przede wszystkim sprawdźmy czy będzie pasować do naszego modelu samochodu. Wycieraczki różnią się między sobą długością, podobnie jak szyby samochodowe. Może się zdarzyć, że po kupnie wycieraczek będą na siebie nachodzić. Pamiętajmy, że płaskie wycieraczki będą skuteczne tylko i wyłącznie wtedy, gdy są przeznaczone do odpowiedniej krzywizny szyby. Zarówno najtańsze, jak i najdroższe pióra wycieraczek mają określony czas eksploatacji. Zaleca się, aby wymieniać pióra średnio co pół roku. Piórom nie służy także wosk, który nakładany jest podczas wizyty w myjni samochodowej, dlatego powinno się je regularnie oczyszczać wodą z rozmaitych zabrudzeń.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Wycieraczki samochodowe, 10.0 out of 10 based on 1 rating

1 Comment

  1. piotr

    bardzo ciekawy opis, kto by przypuszczał , że te części mają tak długą historię…

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.