Site icon PortalCzesci.pl – używane części samochodowe

Dolewanie oleju silnikowego i jaki jego rodzaj wybrać?

filterki olej silnikowy

Do prawidłowej pracy silnika niezbędny jest olej. Bez niego silnik nie będzie w stanie funkcjonować i ulegnie zatarciu. Kiedy to nastąpi, jedynym ratunkiem dla naszego samochodu będzie wymiana silnika. Funkcją oleju silnikowego jest ochrona jednostki napędowej przed korozją, a także utrzymywanie właściwej temperatury podczas pracy tego elementu. Ponadto, olej silnikowy zapobiega powstawaniu osadów i odkładaniu się zanieczyszczeń, które mogłyby zakłócić prawidłową pracę silnika.

Poniższy tekst to zbiór najważniejszych informacji na temat olejów samochodowych. Natomiast jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę w zakresie olejów silnikowych oraz filtrów samochodowych, zajrzyj na stronę filterki24.pl/ .

Jak prawidłowo dolać olej do swojego samochodu?

Jeżeli na desce rozdzielczej zapali się kontrolka informująca o niskim poziomie oleju, należy jak najszybciej go uzupełnić. W jaki sposób zrobić to prawidłowo? Zacznij od ustawienia samochodu na równym terenie i zgaszeniu silnika. Następnie poczekaj aż silnik ostygnie, otwórz maskę i wyjmij bagnet. Wyjęty bagnet wytrzyj tym, co akurat masz pod ręką. Może to być np. chusteczka higieniczna. Następnie zanurz bagnet, żeby dowiedzieć się, jaki jest faktyczny poziom oleju. Odczytaj wynik i dolej odpowiednią ilość oleju silnikowego. Ponownie wytrzyj bagnet i jeszcze raz zanurz go w oleju, aby upewnić się, czy po dolaniu jego poziom jest prawidłowy.

Jeśli chcesz całkowicie wymienić olej, udaj się do warsztatu. Całkowitą wymianę oleju należy przeprowadzać raz do roku albo co 20 tysięcy kilometrów przebiegu. Podczas wymieniania oleju silnikowego warto od razu wymienić filtr oleju. Dzięki temu będziemy pewni, że filtr ma odpowiednią przepustowość i pozwala na optymalną pracę silnika.

Rodzaje olejów silnikowych

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów olejów silnikowych. Oleje silnikowe dzieli się najczęściej na: mineralne, syntetyczne i półsyntetyczne. Olej mineralny polecany jest do starszych silników (lub takich, które mają przebieg powyżej 200 tysięcy kilometrów). Jest to bowiem stosunkowo gęsty olej, który nie będzie miał tendencji do przeciekania przez stare uszczelki.

Olej półsyntetyczny jest kompromisem pomiędzy olejem mineralnym, a syntetycznym. Zawiera dużo więcej środków uszlachetniających niż olej mineralny, jednocześnie nie będąc tak drogim, jak oleje syntetyczne. Te ostatnie produkowane są z najlepszych gatunków ropy naftowej, z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii. Doskonale sprawdzają się w każdej temperaturze i sprawiają, że wszystkie elementy silnika są w stanie sprawnie i długo pracować.

Jeszcze nie wiesz wszystkiego o olejach? Warto w takim razie, abyś odwiedził wspomnianą już przez nas stronę filterki24.pl. Jednym z ciekawszych artykułów na stronie, który z pewnością rozwieje wątpliwości wielu kierowców, jest ten dotyczący zamarzania olejów https://www.filterki24.pl/olej-moze-zamarznac/ .

Exit mobile version