Site icon PortalCzesci.pl – używane części samochodowe

Szyby samochodowe

Szyby samochodowe to integralny element każdego samochodu, który porusza się po publicznych drogach. Role, które spełniają są różne, ale większość z nich jest dosyć oczywista – chronią kierowców i pasażerów przed wiatrem, zanieczyszczeniami, opadami, słońcem itp.

W dobie postępujących technologii, firmy stale pracują nad udoskonalaniem swoich produktów, nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym. Ciągły postęp spowodował, że szyby samochodowe cechują się niezwykłą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, pozytywnie wpływają na długość hamowania i polepszają widoczność właściciela auta. Wśród podstawowych rodzajów szyb samochodowych wyróżniamy stalinit i triplex.

Szyby samochodowe zbudowane są z trzech warstw specjalnie przygotowanego szkła, zwanego float. Pomiędzy tymi dwoma warstwami znajduje się film z poliwinylobutyralu, dzięki czemu szyba staje się elastyczna i mocna zarazem. Takie szyby raz, że są bezpieczne nawet w przypadku pęknięcia czy uszkodzenia szyby, a dwa, że są komfortowe – szczególnie modele podgrzewane.

Oczywiście, mimo tych udoskonaleń wciąż powinniśmy uważać, żeby czynniki mechaniczne jak kamienie, żwir, piasek nie przyczyniły się do uszkodzenia szyby. W tym celu warto zastosować się do kilku zasad, które pozwolą nam na długą i bezproblemową eksploatację szyb. Przede wszystkim bądźmy uważni w stosunku do ciężarówek, czy ciężarowych pojazdów z kołami bliźniaczymi, bowiem jazda za nimi może oznaczać ryzyko napotkania lecącego w naszą stronę żwiru bądź kamieni.

Patrzmy też na znaki drogowe, które informują kierowców o prowadzonych pracach drogowych, takich jak np. asfaltowanie. Jeśli zauważymy taki znak, jedźmy zgodnie z przepisami i zachowajmy odpowiedni odstęp do samochodu jadącego przed nami.

Dodatkowo, gdy eksploatujemy swoje auto zimą, pamiętajmy o wstrzymaniu się z włączaniem ciepłego powietrza na zimną szybę tuż po uruchomieniu samochodu. Jest to podyktowane tym, że przed wyrównaniem się temperatury pomiędzy warstwami szyby, mają miejsce duże naprężenia termiczne, które powstają w warstwie zewnętrznej. Kiedy powstają w niej uszkodzenia zachodzi bardzo duże ryzyko pęknięcia szyby.

Exit mobile version