Silnik i podzespoły

Katalizatory

1 Minuty czytania

Mimo że katalizator nie należy do typowych części eksploatacyjnych, dbałość i kontrola jego stanu jest bardzo istotne dla każdego kierowcy. Dlaczego? Otóż, niesprawny katalizator prowadzi do niewystarczającego oczyszczania spalin, co oznacza zanieczyszczenie środowiska i tym samym – łamanie obowiązującego prawa.

Podstawową funkcją katalizatora jest usuwanie szkodliwych substancji ze spalin. W wyniku spalania, powstają bowiem m.in. tlenek węgla, węglowodory i tlenki azotu, które są bardzo niekorzystne dla środowiska i człowieka.

Podział katalizatorów polega na wyróżnieniu katalizatorów redukujących, utleniających i utleniająco-redukujących. Katalizator utleniający przemienia tlenek węgla i węglowodory na wodę, jednak jego wadą jest brak redukcji tlenków azotu. Przeciwieństwem katalizatora utleniającego jest katalizator redukujący, który odpowiada właśnie za niszczenie tlenków azotu.

W obecnej dobie najbardziej rozpowszechnionym rodzajem jest katalizator utleniająco-redukujący, który spełnia wszechstronną funkcję i neutralizuje wszystkie szkodliwe substancje – tlenek węgla, węglowodory i tlenki azotu. Jeśli katalizator w naszym aucie jest sprawny, redukcja zanieczyszczeń dochodzi nawet do 90 %!

Katalizator to element stosunkowo skomplikowany, nic więc dziwnego, że wielu kierowców zmaga się z usterkami tej części. Najczęstszymi awariami są te mechaniczne, polegające na uszkodzeniu wkładu ceramicznego. Poza tym niekiedy dochodzi do oberwania elementów zewnętrznych katalizatora, czego objawem jest metaliczny odgłos z przedniej części auta. Ostatnią usterką, o której warto wspomnieć jest stopienie rdzenia katalizatora. Tutaj objawem jest spadek mocy silnika, choć w skrajnych sytuacjach część kierowców nie była w stanie uruchomić auta!

Prócz tego, katalizator najzwyczajniej w świecie może się zużyć. Zużycie następuje stopniowo przez co jest niemal niezauważalne dla kierowcy, często więc dowiadujemy się o nim dopiero w trakcie okresowego przeglądu technicznego. Gdy okaże się, że poziom spalin jest za wysoki, dowód rejestracyjny nie zostanie podbity.

Kupno katalizatora to dylemat dla kierowcy, jednak większość ekspertów zaleca wybór produktów znanych i renomowanych producentów, dzięki czemu możemy być pewni wysokiej jakości.

Powiązane artykuły
Silnik i podzespoły

Najważniejsze zadania oleju silnikowego

2 Minuty czytania
Silnik to serce pojazdu, który bez sprawnej jednostki napędowej staje się całkowicie bezużyteczny. Warto zatem dbać o silnik, aby sprawował się dobrze…
Silnik i podzespoły

Na czym polega regulacja luzów zaworowych?

2 Minuty czytania
Większość kierowców zdaje sobie sprawę z konieczności wykonywania czynności eksploatacyjnych takich jak: wymiana oleju, filtra czy klocków hamulcowych. Niestety mało kto słyszał…
Silnik i podzespoły

Czym jest intercooler i kiedy staje się problematyczny?

2 Minuty czytania
Chłodnica powietrza w samochodzie jest bardzo istotną częścią, na którą zazwyczaj nie zwracamy większej uwagi. Okazuje się jednak, że pełni ona bardzo…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *