Porady

Jak powinniśmy zadbać o nasz alkomat? Kiedy i w jaki sposób go serwisować?

2 Minuty czytania

Alkomat od pewnego czasu jest stosunkowo tanim i łatwo dostępnym urządzeniem, które powinien posiadać każdy kierowca. Z pewnością większe rozpowszechnienie tego urządzenia przyczyniło by się do zmniejszenia ilości pijanych kierowców na naszych drogach. Alkomat jak każde urządzenie pomiarowe należy raz na jakiś czas dokładnie sprawdzić, a także poddać kalibracji. Jednak w jaki sposób wykonać takie zadanie?

Jak powinniśmy zadbać o nasz alkomat? Kiedy i w jaki sposób go serwisować?

Najczęstsze przyczyny awarii alkomatu

Każdy alkomat, niezależnie od technologii jaka została użyta przy jego produkcji jest bardzo czułym i delikatnym narzędziem pomiarowym. Niewłaściwe użytkowanie może spowodować jego całkowite rozkalibrowanie, a w najgorszych wypadkach nawet trwałe uszkodzenie. Do najczęściej popełnianych przez użytkowników alkomatów błędów należy wykonywanie badania zaraz po spożyciu alkoholu, nie zachowanie odpowiednich przerw pomiędzy badaniami, a także unikanie serwisu urządzenia oraz jego okresowej kalibracji. Zależnie od rodzaju zamontowanego w alkomacie sensoru powinniśmy go przetrzymywać w odpowiednich dla niego warunkach, tj. w temperaturze pokojowej i przy niskiej wilgotności powietrza. Nie dostosowanie się do takich procedur może prowadzić do zafałszowania wykonywanych w przyszłości pomiarów.

Jak prawidłowo serwisować alkomat?

Aby pomiary badań wykonywanych naszym alkomatem mogły być prawidłowe, powinniśmy zadbać o zachowanie pewnych procedur serwisowych. Są one zależne od rodzaju alkomatu, sensora jaki został wykorzystany do jego budowy, a także od producenta danego modelu. W instrukcji obsługi każdego alkomatu znajdziemy kluczową informację, która dotyczyć będzie ilości badań, które możemy wykonać pomiędzy kalibracjami. Każde urządzenie, po przekroczeniu tej liczby, powinno być odesłane do profesjonalnego serwisu, który zgodnie z określonymi procedurami przeprowadzi takie działanie. Tylko takie rozwiązanie jest w stanie zapewnić nam bezproblemowe przeprowadzanie badań, a także da nam pewność poprawności pomiarów.

Wybierając alkomat postarajmy się uzyskać możliwie jak najwięcej informacji na temat interwału kalibracji, a także sposób jej przeprowadzenia, kosztów oraz autoryzowanych serwisów, w których będziemy mogli wykonać takie działanie. Nie bójmy się również korzystać ze zniżek oraz możliwych promocji na kalibrację, ponieważ w ten sposób możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Alkomaty są coraz bardziej popularnymi narzędziami, które możemy kupić nawet w sklepach internetowych, takich jak ten Sklep-alkomat.pl i mają realny wpływ na bezpieczeństwo na drodze, a także zmniejszają ryzyko utraty prawa jazdy. Warto czasem wydać nieco więcej na lepszej jakości alkomat i nie obawiać się kontroli trzeźwości lub nagłych i nieprzewidzianych sytuacji na drodze.

Powiązane artykuły
Porady

Wymiana płynu chłodniczego - jak to zrobić?

2 Minuty czytania
Układ chłodzenia w samochodzie w pewnym sensie odpowiedzialny jest za prawidłowe działanie silnika. Jeśli układ ten nie działa wydajnie, dochodzi do przegrzania…
Porady

Dolewanie oleju silnikowego i jaki jego rodzaj wybrać?

2 Minuty czytania
Do prawidłowej pracy silnika niezbędny jest olej. Bez niego silnik nie będzie w stanie funkcjonować i ulegnie zatarciu. Kiedy to nastąpi, jedynym…
Porady

Jakie trzeba mieć uprawnienia na podnośnik koszowy?

1 Minuty czytania
Wypożyczenie niektórych maszyn i narzędzi budowlanych wymaga uzyskania specjalnych uprawnień. Chociaż nie na każdej budowie uprawnienia te są sprawdzane przez kierownictwo, w…

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *