Wiadomości

Historia rumuńskiej marki Dacia

2 Minuty czytania

Dacia to marka z 50-cioletnią historią, dlatego w porównaniu z największymi producentami można śmiało uznać ją za młodą. Nazwa pochodzi od prowincji Dacia znajdującej się na terenie Rumunii. Warto na samym początku wspomnieć o tym, że rumuński producent bardzo ściśle współpracuje z francuską marką Renault, produkując samochody na jego licencji. Ponadto Renault jest większościowym udziałowcem marki Dacia.

Początki rumuńsko-francuskiej marki Dacia

Historia marki sięga aż 1943 roku i związana jest z fabryką w miejscowości Pitesti, gdzie produkowane były części do samolotów. Jej budowa trwała do 1966 roku i w tym czasie firma Uzina de Autoturisme Pitești rozpoczęła swoje próby wejścia na rynek motoryzacyjny z nowym samochodem Mioveni. Niestety model nie odniósł sukcesu, a właściciele firmy postanowili wejść we współpracę z francuskim producentem Renault. Umowa została podpisana w 1968 roku, a pierwszy samochód wypuszczony na rynek nosił nazwę Dacia 1100. Pod maską pracował silnik o mocy 43 koni mechanicznych i osiągał maksymalną prędkość 130 km/h.

części do Dacia Duster

Kolejny model Dacia 1300 bazował na Renault 12 i posiadał nowe wersje nadwozia – kombi i pickup. Warto wspomnieć, że powstała wersja 1300p przeznaczona na polski rynek. Producent oferował różne wersje silników benzynowych.

Rozstanie i powrót do Renault

W 1976 roku Dacia postanowiła zakończyć współpracę z francuskim Renault. Od tego momentu koncern stał się niezależnym producentem małych i niedrogich samochodów przeznaczonych na rynek rumuński. Model Dacia 500 Lastun nie zebrał jednak wielu pozytywnych opinii i nie osiągnął dużego sukcesu. Następnym wyprodukowanym modelem była Dacia Nova zaprezentowana w 1998 roku. Rok później Renault wykupiło 51% udziałów rumuńskiego producenta, i tym samym postanowiła zmodernizować ten model zmieniając przy tym nazwę na SuperNova. Po pewnym czasie Renault wykupuje większość udziałów rumuńskiego przedsiębiorstwa.

Od nowego tysiąclecia a dokładnie 2004 roku francusko-rumuński koncern postanowił ustabilizować swoją pozycję w segmencie vanów, kombi i pickupów. W 2007 roku zaprezentowano Dacię Sandero. W 2010 zaczęto produkować pierwszego SUV-a – Dacię Duster, która osiągnęła niesamowity sukces szczególnie na rynku polskim. Warto wspomnieć, że części do Dacia Duster są tanie i ogólnodostępne. Można zakupić je w hurtowni iparts.pl, która oferuje szybki czas realizacji zamówienia i wysoką jakość obsługi klienta. Dacia Duster to jeden z modeli SUV-ów obecnie najchętniej kupowanych w naszym kraju.

Powiązane artykuły
Wiadomości

Młodzi ludzie wybierają BMW Seria 5

2 Minuty czytania
BMW, wbrew stereotypowi lansowanemu przez osoby, które nie zaznały przyjemności jazdy autem tej marki, pojazdu dla osób niekoniecznie spokojnych, rozważnych i kochających…
Wiadomości

Niemiecki LuK

2 Minuty czytania
Sprzęgło to bez wątpienia jeden z ważniejszych elementów w mechanicznej konstrukcji każdego samochodu, bez którego jakakolwiek jazda autem byłaby niemożliwa. Jest to…
Wiadomości

Jak działa system start-stop?

1 Minuty czytania
Coraz to ostrzejsze normy emisyjne spowodowały, że w samochodach montuje się specjalny system start-stop, który automatycznie wyłącza silnik, wtedy gdy ten nie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *