Lusterka samochodowe – jakie są ich rodzaje, jak prawidłowo z nich korzystać?

Właściwe korzystanie z lusterek samochodowych znacząco wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Warto, zatem wiedzieć jakie są rodzaje lusterek samochodowych, jak należy odpowiednio z nich korzystać, a także czego robić nie wolno.

Lusterka samochodowe i ich rodzaje

W samochodzie mamy następujące rodzaje lusterek:

  1. Manualne – ustawia się je ręcznie, ale nie mają one żadnych pokręteł czy dźwigni.
  2. Mechaniczne – również ustawia się je ręcznie, ale przy pomocy odpowiednich pokręteł, dźwigni czy wajchy.
  3. Elektryczne – ustawiane są za pomocą przycisku, z wykorzystaniem elektroniki samochodowej.
    Nowoczesne lusterka samochodowe mogą być wyposażone również w dodatkowe funkcje. I tak na rynku dostaniemy lusterka: składane, podgrzewane, z lampą drogową, z diodą martwego punktu, z kierunkowskazem, fotochromatyczne, a nawet z czujnikiem temperatury.

Lusterka samochodowe – jak odpowiednio je ustawić?

Lusterka samochodowe pozwalają kontrolować obszar z tyłu oraz z boków auta, przy czym zakres pola widzenia uzależniony jest od tego jak je ustawimy. Niewłaściwe ustawienie lusterek znacznie ograniczy widoczność, a tym samym może skutkować wykonaniem niebezpiecznego manewru. Jak więc odpowiednio ustawić lusterka samochodowe?

Przy ustawianiu lusterek istotną rolę odgrywa kolejność wykonywania poszczególnych czynności. Na początku zawsze zaczynamy od właściwego ustawienia fotela kierowcy. Należy o tym pamiętać i przy każdej zmianie ustawienia fotela od nowa ustawić również lusterka. Jeśli w czasie jazdy zauważymy, że nie są one prawidło ustawione to musimy zjechać na postój i je skorygować.

Tylne lusterko ustawiamy tak, aby kierowca widział w nim całą tylną szybę samochodu. Dzięki temu będzie miał ogląd całego obszaru za pojazdem. Zaś lusterka boczne muszą być tak ustawione by umożliwić obserwację boków samochodu, przy czym widok drzwi powinien zajmować nie więcej niż 1 cm powierzchni każdego lusterka. Dzięki takiemu ustawieniu kierowca lepiej oceni odległość, jaka dzieli go na przykład od innego pojazdu.

Lusterka samochodowe a martwe pole

Martwe pole to obszar wokół auta, którego nie widać w lusterkach bocznych. Ten niewidoczny obszar mogą wyeliminować dodatkowe lusterka mocowane na lusterkach bocznych, ale musiałyby one mieć wygiętą płaszczyznę. Konstruktorzy samochodów stosują czasem lusterka asferyczne (łamane). Ich zewnętrzne części są nachylone pod odpowiednim kątem, co zwiększa pole widzenia.

Poza martwym polem problemem może być też prawidłowa ocena rozmiarów elementów widocznych w lusterkach. Wymiary, a co za tym idzie odległość pojazdu widocznego w lusterku jest inna niż rzeczywista i należy mieć to na uwadze.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.