Najważniejsze zadania oleju silnikowego

Silnik to serce pojazdu, który bez sprawnej jednostki napędowej staje się całkowicie bezużyteczny. Warto zatem dbać o silnik, aby sprawował się dobrze przez wiele lat. Ażeby to osiągnąć, niezbędne jest stosowanie wysokiej klasy oleju silnikowego, przeznaczonego do danego modelu jednostki napędowej. Jak się okazuje, olej silnikowy ma również inne, niemniej ważne zadania.

Dlaczego olej silnikowy jest niezbędny?

Silnik składa się głównie z części metalowych, które nieustannie się o siebie ocierają. Tym samym największym zagrożeniem dla silnika jest ścieranie się powierzchni poszczególnych elementów. Kiedy tłoki i cylindry są starte, ich efektywna praca staje się niemożliwa. Silnik nie jest w stanie napędzać pojazdu i konieczna jest jego wymiana. Olej silnikowy wypełnia przestrzenie pomiędzy częściami silnika zmniejszając tarcie. W ten sposób za sprawą działania oleju zwiększa się żywotność silnika. Niemniej jednak olej w jednostce napędowej ma również inne zadania.

Sklep z tanimi olejami silnikowymi

Warto zauważyć, że dzięki odpowiedniemu olejowi silnik pracuje o wiele ciszej. Z pewnością dla wielu kierowców ograniczenie hałasu generowanego przez silnik jest niezwykle istotne. Ponadto, olej przyczynia się również do ograniczenia spalania. Korzyść z tego jest podwójna – po pierwsze oszczędność dzięki rzadszemu tankowaniu, a po drugie mniejsza emisja spalin do atmosfery.

Warto podkreślić, że aby wydłużyć żywotność silnika, ograniczyć hałas oraz obniżyć spalanie, nie wystarczy wlać do silnika jakikolwiek olej. Ważna jest jego jakość, dostosowanie do danego silnika, a także do konkretnego pojazdu. Ponadto, należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu oleju, tak aby zachować jego odpowiedni poziom.

Gdzie kupić odpowiedni olej silnikowy?

Obecnie olej silnikowy można kupić w bardzo wielu miejscach. Duża część kierowców decyduje się na zakup i wymianę oleju w warsztacie. Zlecają oni te zadania mechanikowi, co z pewnością jest wygodne, jednak również bardzo kosztowne. Z pewnością lepszym pomysłem jest zakup oleju w sklepie, który zwykle oferuje produkty w niższych cenach niż warsztat. Sklep z tanimi olejami może sprzedawać oleje nawet o kilkadziesiąt procent taniej. Niemniej jednak nie zalecamy wyboru jak najtańszego oleju, najważniejsze, aby cechowała go wysoka jakość. Dokonując zakupu, warto wybrać sklep, w którym klient może uzyskać poradę specjalisty. Doradca powinien przedstawić jego zdaniem najlepsze oleje do danego silnika wraz z argumentacją, dlaczego je wybrał.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.