Części zamienne

Powstanie, rozwój i działanie podwójnego sprzęgła

2 Minuty czytania

Na przełomie 1939/40 roku francuski konstruktor, Adolphe Kegresse, opatentował jako pierwszy nowy typ przekładni napędowej z podwójnym sprzęgłem. Innym ważnym dziełem tego wynalazcy był rozwój pojazdów gąsienicowych, jednak z naszej perspektywy kluczowa była jednak przekładnia napędu.

Spowolniony rozwój sprzęgła

Ze względu na wspomniany rozwój pojazdów gąsienicowych, cieszących się ogromnym zainteresowaniem ze względu na popyt generowany przez potrzeby wojny, temat przekładni nie budził w tamtych czasach szczególnego zainteresowania. Dopiero u schyłku lat sześćdziesiątych, kiedy Europa stanęła nieco na nogi, Ferdinand Porsche dopracował technologię i przystosował do samochodów biorących udział w wyścigach. Dzięki podwójnemu wysprzęglaniu bolidy zyskały o wiele szybszy start.

Ostatecznie ekologia do spółki z optymalizacją pojazdów doprowadziły do przyspieszenia prac nad adaptacją wygodnego rozwiązania technicznego do aut produkowanych seryjnie. Z początkiem nowego wieku pojazdy produkowane masowo były już wyposażone w nowoczesne skrzynie biegów pracujące w zespole z mocnymi sprzęgłami 2CT. Dzięki temu postępowi fani motoryzacji wielu marek mogą się dziś cieszyć lepszymi osiągami. Wielu producentów, między innymi KIA, nie wyobraża sobie, aby pozycji tej zabrakło w asortymencie.

nowesprzegla.pl

Jak działa podwójne sprzęgło?

Podwójne sprzęgło to zespół mechanizmów dwóch oddzielnych tarcz zamontowanych w jednej obudowie. Należy zaznaczyć, że są to dwie manualne i niezależne przekładnie. Producenci oferują w produkowanych autach sprzęgła typu suchego lub mokrego. Oba sprzęgła działają w pełnej synchronizacji. Rozłączanie oraz załączanie następuje w ułamku sekundy. Podczas jazdy wszystkie czynności z tym związane odbywają się automatycznie, przy czym jedna tarcza zawsze jest załączona. Po preselekcji biegu przeładowanie odbywa się wręcz niezauważalnie.

Gdzie kupić dobre sprzęgło?

Dzisiaj stosowanie podwójnego sprzęgła stało się wręcz powszechne. Jednak pomimo zaawansowania technologicznego i wielu zalet tego rozwiązania, nie zawsze okazuje się ono trafne. Rzecz w tym, iż część producentów sprzedaje po prostu części niskiej jakość. Zatem gdzie kupić sprzęgło, aby mieć pewność, że nie zawiedzie? Należy wybrać zaufany sklep, znany z uczciwości i najwyższej klasy produktów. Wśród liderów, jeśli chodzi o opinie użytkowników, znajduje się sklep https://nowesprzegla.pl. Bogata oferta sklepu działającego pod logo iParts powinna zadowolić każdego kierowcę, który szuka wysokiej jakości sprzęgła do swojego samochodu. Warto podkreślić, że klient ma możliwość zakupu całego zestawu sprzęgła, jak i jego pojedynczych części.

Powiązane artykuły
Części zamienne

Jak wybrać najlepsze tarcze hamulcowe do swojego samochodu?

2 Minuty czytania
Obecnie na rynku dostępny jest bardzo duży wybór części zamiennych, w tym elementów układu hamulcowego. Producenci prześcigają się w pomysłach oraz wprowadzaniu…
Części zamienne

Jakie części samochodowe najczęściej kupujemy przez Internet?

2 Minuty czytania
Z roku na rok na naszych drogach spotykamy coraz więcej samochodów, głównie tych osobowych. Wielu z nas wybiera auta prosto z salonu…
Części zamienne

Benzyniak z kołem dwumasowym

2 Minuty czytania
Zastosowanie dwumasowego koła zamachowego zmniejsza drgania na małych obrotach jednostki napędowej oraz niweluje szarpnięcie w momencie załączania sprzęgła. To rozwiązanie było typowe…

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *