Artykuły

Płyn hamulcowy: do czego jest potrzebny i ile kosztuje jego wymiana?

2 Minuty czytania

Płyn hamulcowy odgrywa ważną rolę w bezpieczeństwie jazdy. Działa jako środek smarujący w ruchomych częściach układu hamulcowego i przeciwdziała tworzeniu się tam rdzy. Zważywszy na to, że płyn ten z czasem traci swoje właściwości, należy go regularnie wymieniać. W przeciwnym razie może dojść do zmniejszenia skuteczności hamowania lub w najgorszym wypadku do awarii hamulców.

Jak często należy wymieniać płyn hamulcowy?

Niektórzy kierowcy nie zaprzątają sobie głowy kwestią wymiany płynu hamulcowego, ponieważ jest on sprawdzany podczas przeglądów i regularnie wymieniany. Szczególną ostrożność powinni jednak zachować kierowcy, którzy jeżdżą rzadko lub właściciele starszych pojazdów. Warto co jakiś czas zajrzeć do zbiornika wyrównawczego w komorze silnika, ponieważ nieszczelny przewód również może prowadzić do stopniowego ubytku.

Jeśli nie masz pewności, czy i kiedy należy wymienić płyn hamulcowy, najszybszą pomoc uzyskasz w warsztacie. Warto jednak stosować się do zaleceń serwisowych, które mówią, że płyn należy wymieniać co 30-60 tys. km lub przynajmniej raz na dwa lata, w zależności od producenta pojazdu.

Skąd wiadomo, że płynu hamulcowego brakuje?

Jeśli coś jest nie tak z hamulcami, lampka kontrolna na desce rozdzielczej zapala się na czerwono. Jest to zazwyczaj czerwony symbol z wykrzyknikiem w kółku, którego nie należy ignorować. Może to wskazywać na problem z hamulcami, niski poziom płynu hamulcowego lub zużyte klocki. Ponieważ układ hamulcowy jest elementem decydującym o bezpieczeństwie, w takiej sytuacji należy zrezygnować z jazdy, postępować zgodnie z instrukcją obsługi i w razie wątpliwości wezwać pomoc drogową.

Można również zauważyć inne oznaki braku płynu hamulcowego, np. gdy hamowanie staje się słabsze lub gdy pedał hamulca można wcisnąć bardzo łatwo i bez większego oporu lub gdy zbyt późno reaguje on na nacisk. Czasami dochodzi również do wycieku płynu hamulcowego, a z tym naprawdę nie należy sobie żartować. Płyn hamulcowy ma rzadką konsystencję, jest przezroczysty lub żółty i w dotyku bardzo śliski. Jeśli odkryjesz taką plamę pod samochodem, zdecydowanie nie wolno jej dotykać, ponieważ jest to substancja silnie drażniąca skórę.

Jaki płyn hamulcowy kupić?

Istnieją różne klasy DOT (Department of Transportation) płynów hamulcowych, które różnią się przede wszystkim temperaturą wrzenia i lepkością w niskich temperaturach. W większości obecnych pojazdów stosuje się płyn hamulcowy DOT 4 i DOT 3, które są najczęściej stosowane w Europie. Płyn hamulcowy DOT 5.1 może być stosowany w motocyklach on-road i off-road, ale także w samochodach osobowych i pojazdach użytkowych, gdzie płyn hamulcowy jest wymagany przez specyfikację FMVSS 116 DOT 5.1. Ścisłe przestrzeganie specyfikacji producenta płynu hamulcowego (https://www.iparts.pl/artykuly/dot-3-dot-4-a-moze-dot-5-1-jaki-rodzaj-plynu-hamulcowego-powinniscie-wlewac-do-swojego-auta,759.html) jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego układu.

Ile kosztuje wymiana płynu hamulcowego?

Samodzielna wymiana płynu hamulcowego nie jest wskazana i powinien to przeprowadzić wyłącznie profesjonalista z odpowiednią wiedzą i specjalistycznymi narzędziami. W końcu chodzi o Twoje bezpieczeństwo — płyn ten jest szkodliwy dla zdrowia, podrażnia skórę i oczy.  Specjalista będzie również wiedział, jaki płyn hamulcowy jest najlepszy dla Twojego pojazdu. W nowszych pojazdach do skasowania kontrolki hamulca potrzebny będzie również komputer diagnostyczny, a zużyty płyn trzeba będzie zutylizować, co stanowi dodatkowy problem, jeśli robimy to samodzielnie. W zależności od modelu należy przeznaczyć na ten cel od 100 do 200 złotych. Biorąc pod uwagę, jak ważna jest ta czynność, nie jest to duży wydatek.

Powiązane artykuły
Artykuły

Narzędzia do naprawy samochodu – podstawowy zestaw naprawczy w naszym aucie

1 Minuty czytania
Zapewne niejednemu z nas trafiła się awaria auta lub dysfunkcja jakiegoś komponentu w nim się znajdującego. Są to sytuacja, gdzie większość usterek…
Artykuły

5 oznak niesprawnych amortyzatorów samochodowych

2 Minuty czytania
Amortyzatory samochodowe odpowiadają przede wszystkim za komfort podczas jazdy, niwelując występujące w czasie jazdy drgania. Ponadto mają również wpływ na prawidłowe działanie…
Artykuły

Sonda lambda w Audi – co warto wiedzieć?

2 Minuty czytania
W każdym samochodzie marki Audi wyprodukowanym w ostatnich kilkunastu latach znajdują się elementy, których działanie, a często nawet istnienie, jest wielu kierowcom…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *