Artykuły

5 oznak niesprawnych amortyzatorów samochodowych

2 Minuty czytania

Amortyzatory samochodowe odpowiadają przede wszystkim za komfort podczas jazdy, niwelując występujące w czasie jazdy drgania. Ponadto mają również wpływ na prawidłowe działanie systemów ABS i ESP. Pełnią także ważną rolę w kontekście bezpiecznej jazdy. W jaki sposób objawia się ich nieprawidłowa praca? Poznaj 5 objawów, które zwykle świadczą o tym, że czas kupić nowe amortyzatory samochodowe.

Kołysanie się samochodu

Amortyzatory samochodowe wpływają na stabilizację zawieszenia oraz całego pojazdu. Jeśli samochód podczas jazdy kołysze się, a podczas pokonywania nierówności na jezdni nadmiernie się buja, prawdopodobnie trzeba będzie kupić nowy amortyzator do samochodu. Niemniej jednak najpierw należy dokonać przeglądu samochodu, aby sprawdzić, w czym jest problem. Może się bowiem okazać, że awarii uległa inna część zawieszenia. Podobne objawy daje na przykład uszkodzenie sprężyn zawieszenia.

części amortyzatorów samochodowych

Nierówne zużycie ogumienia przez niesprawne amortyzatory samochodowe
W przypadku, gdy chociaż jeden amortyzator zawieszenia nie pracuje w sposób prawidłowy, może dojść do nadmiernego zużywania się ogumienia na jednej z opon. Może to negatywnie wpływać na prowadzenie samochodu, co automatycznie przekłada się na zmniejszone bezpieczeństwo podczas jazdy. W takiej sytuacji konieczna będzie wymiana amortyzatorów po obu stronach.

Wzmożona liczba odczuwalnych drgań

Jednym z głównych zadań amortyzatorów jest niwelowanie drgań, które przenoszą się poprzez części mechaniczne. Jeśli wraz z biegiem czasu liczba drgań oraz ich moc znacznie się zwiększa, amortyzatory samochodowe prawdopodobnie tracą swoją skuteczność. Oznacza to, że trzeba poddać je kontroli, a następnie, prawdopodobnie, wymienić.

Gorsza stabilność pojazdu podczas pokonywania zakrętów

Samochód podczas pokonywania zakrętów powinien stabilnie trzymać się jezdni oraz nie wpadać w zbytnie rozbujanie. Jeśli pojazd wykazuje się coraz mniejszą stabilnością na zakrętach, to główną przyczyną mogą być uszkodzone amortyzatory samochodowe. Niemniej jednak jak w przypadku niemal każdego objawu, może on oznaczać również inną awarię.

Pojawiający się olej na amortyzatorze

Każdy, nawet gazowy amortyzator, zawiera przynajmniej odrobinę oleju. Z reguły na amortyzatorze znajduje się niewielka powłoka olejowa. Natomiast pojawienie się nadmiernej ilości oleju na amortyzatorze na pewno nie jest dobrą oznaką. Najprawdopodobniej należy niezwłocznie kupić nowe amortyzatory do samochodu oraz zlecić ich wymianę, gdyż któryś z nich przecieka.

Powiązane artykuły
Artykuły

Płyn hamulcowy: do czego jest potrzebny i ile kosztuje jego wymiana?

2 Minuty czytania
Płyn hamulcowy odgrywa ważną rolę w bezpieczeństwie jazdy. Działa jako środek smarujący w ruchomych częściach układu hamulcowego i przeciwdziała tworzeniu się tam…
Artykuły

Narzędzia do naprawy samochodu – podstawowy zestaw naprawczy w naszym aucie

1 Minuty czytania
Zapewne niejednemu z nas trafiła się awaria auta lub dysfunkcja jakiegoś komponentu w nim się znajdującego. Są to sytuacja, gdzie większość usterek…
Artykuły

Sonda lambda w Audi – co warto wiedzieć?

2 Minuty czytania
W każdym samochodzie marki Audi wyprodukowanym w ostatnich kilkunastu latach znajdują się elementy, których działanie, a często nawet istnienie, jest wielu kierowcom…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *