Porady

Wymiana płynu chłodniczego – jak to zrobić?

2 Minuty czytania

Układ chłodzenia w samochodzie w pewnym sensie odpowiedzialny jest za prawidłowe działanie silnika. Jeśli układ ten nie działa wydajnie, dochodzi do przegrzania jednostki napędowej, czego konsekwencje mogą być tragiczne. Z tego powodu ważne jest, aby właściwie dobierać płyn chłodniczy i regularnie go uzupełniać. Jak zatem wygląda wymiana płynu z chłodnicy? Czynność tą wykonać można samodzielnie, można też skorzystać z pomocy profesjonalnych warsztatów.

Płyn chłodniczy – wymiana etap pierwszy

Jeśli planujemy wymienić płyn chłodniczy, przed rozpoczęciem pracy powinniśmy przygotować:

  • pojemnik, do którego będziemy zlewać płyn (jego wielkość powinna być dopasowana do pojemności układu chłodzenia- zazwyczaj około 6-10 litrów),
  • nowy płyn chłodniczy,
  • wodę destylowaną (10-20 litrów),
  • preparat płuczący,
  • lejek.

Wymiana płynu chłodniczego przeprowadzana musi być zawsze na zimnym silniku, w pojeździe ustawionym na płaskiej powierzchni. Zaleca się, aby przeprowadzać wymianę co dwa lata, albo po pokonaniu ok. 60 tysięcy kilometrów.

Opróżnianie i płukanie układu chłodzącego

Opróżnianie i płukanie układu chłodzącego

Po otwarciu maski i znalezieniu korka spustowego, trzeba go odkręcić i poczekać, aż cały płyn wyleje się do wcześniej podstawionego pojemnika. Zazwyczaj trwa to kilkanaście minut. Następnym krokiem będzie przepłukanie układu wodą destylowaną (opcjonalnie można dodać do niej preparat płuczący) i włączenie silnika. Pozostawienie włączonego silnika na ok. 15-20 minut znacząco wpływa na skuteczność czyszczenia. Po tym czasie silnik należy wyłączyć, poczekać aż ostygnie i ponownie opróżnić układ chłodzący.

Napełnienie układu chłodniczego świeżym płynem

Wymiana płynu z chłodnicy nie wymaga dużego nakładu pracy i znaczących kosztów finansowych. Nowy płyn chłodniczy należy wybierać zgodnie z rekomendacją producenta konkretnego modelu auta. Specyfik wlewa się do pojemnika wyrównawczego, do poziomu pokazującego maksimum. Zazwyczaj konieczne jest również odpowietrzenie całego układu, dzięki czemu pozbywa się zbędnego powietrza i gwarantuje optymalną pracę całego układu.

Dlaczego wymiana płynu chłodniczego jest ważna?

Płyn chłodzący w aucie, wraz z liczbą przejechanych kilometrów, traci swoje początkowe właściwości, wytrąca się z niego osad i nie jest on w stanie prawidłowo chłodzić silnika. Wymiana płynu z chłodnicy zwiększa wydajność pompy i pomaga utrzymać optymalne wartości temperatury w poszczególnych podzespołach pojazdu, w tym zwłaszcza w silniku. Z tego powodu nie można zapominać o regularnej wymianie płynu do chłodnicy.

Powiązane artykuły
PoradyZawieszenie

Co oznacza skrót EBD w samochodzie? Kluczowy element systemu hamulcowego

3 Minuty czytania
W dzisiejszych czasach samochody są wyposażone w zaawansowane systemy, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Jednym z takich systemów jest…
Porady

Dolewanie oleju silnikowego i jaki jego rodzaj wybrać?

2 Minuty czytania
Do prawidłowej pracy silnika niezbędny jest olej. Bez niego silnik nie będzie w stanie funkcjonować i ulegnie zatarciu. Kiedy to nastąpi, jedynym…
Porady

Jak powinniśmy zadbać o nasz alkomat? Kiedy i w jaki sposób go serwisować?

2 Minuty czytania
Alkomat od pewnego czasu jest stosunkowo tanim i łatwo dostępnym urządzeniem, które powinien posiadać każdy kierowca. Z pewnością większe rozpowszechnienie tego urządzenia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *