Jakie trzeba mieć uprawnienia na podnośnik koszowy?

Wypożyczenie niektórych maszyn i narzędzi budowlanych wymaga uzyskania specjalnych uprawnień. Chociaż nie na każdej budowie uprawnienia te są sprawdzane przez kierownictwo, w sytuacji wypadku przy pracy osoba, która nie posiadała uprawnień nie może liczyć na uzyskanie odszkodowania. Jakie uprawnienia należy posiadać, aby móc prowadzić pojazd, na którym znajduje się podnośnik koszowy? Jakie uprawnienia są wymagane do korzystania z takiego urządzenia? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Uprawnienia niezbędne na podnośnik koszowy

Aby móc zgodnie z przepisami korzystać z podnośnika koszowego, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii C (czyli na samochody ciężarowe o masie powyżej 3,5 tony). Rzadziej spotyka się podnośniki koszowe o masie do 3,5 tony, na które wystarcza posiadanie zwyczajnego prawa jazdy kat. B. Oprócz prawa jazdy konieczne jest również posiadanie uprawnień wydawanych przez Urząd Dozoru Technicznego w kategorii IP. Uprawnienia na podnośnik koszowy wydawane są bezterminowo i obowiązują na terenie całej Polski. Istnieje również możliwość wydania uprawnień obowiązujących na terenie całej UE. Firma oferująca wynajem sprzętu budowlanego oraz wypożyczalnia maszyn i podestów, która posiadają w swojej ofercie podnośniki koszowe powinny każdorazowo sprawdzać, czy osoba wypożyczająca i odbierająca sprzęt posiada w/w uprawnienia.

podnośnik koszowy

Wynajem sprzętu budowlanego wraz z operatorem

W przypadku, gdy żaden z pracowników nie posiada uprawnień do obsługi podestów samojezdnych, wypożyczalnia maszyn może zaoferować wypożyczenie podestu wraz z operatorem lub operatorami. Dzięki temu prace będą mogły przebiegać zgodnie z zasadami BHP.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.