Oświetlenie

Reflektory samochodowe

2 Minuty czytania

Reflektor to podstawowa część każdego auta. Jego zadanie jest proste – zapewnić właściwe oświetlenie drogi kierowcy. Reflektory często ulegają uszkodzeniom np. w trakcie kolizji czy stłuczek i niezbędna jest ich wymiana. Dzisiaj przedstawimy kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę przy kupnie nowego reflektora.

Reflektor z racji swojej funkcji pełni bardzo ważną rolę w kwestii bezpieczeństwa jazdy. Jeśli chcemy reflektor, który będzie prawidłowo oświetlał drogę, musimy wybrać produkt charakteryzujący się wysoką jakością materiałów i odpowiednią budową. Wybór takiego reflektora nie jest łatwy w zalewie produktów kiepskiej jakości.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że przy wyborze reflektora cena nie powinna być głównym kryterium, a jakość. Ceny reflektorów są bardzo różne i zależą zarówno od producenta części, jak i samochodu. Najbardziej opłacalne jest kupno dobrej jakości zamiennika. Gwarantuje on nam parametry identyczne co oryginał, a jest od niego o wiele tańszy. Warto podkreślić, że wielu producentów na niezależnym rynku części zamiennych jednocześnie produkuje części na tzw. pierwszy montaż.

Nie wszystkie zamienniki są jednak tak dobre jakościowo. Sporą część oferty np. internetowych serwisów aukcyjnych zajmują reflektory bez żadnych atestów, nie spełniające żadnych formalnych wymogów. Tego typu produkty ciężko zamontować i ustawić, ponieważ nie mają wyraźnej granicy światła i cienia. Jest to bardzo niebezpieczne dla osób jadących z naprzeciwka, które mogą zostać oślepione przez takie reflektory. Dodatkowo, bardzo możliwe, że zainteresuje się nami policja, która w takich wypadkach ma obowiązek zabierać dowód rejestracyjny kierowcy.

Każdy reflektor powinien być odpowiednio oznaczony symbolami, określającymi jego przeznaczenie. Powinna zostać narysowana na nim także litera E z liczbą umieszczoną w kółku, co oznacza dopuszczenie do ruchu (innymi słowy homologację) w danym kraju. Liczby obok to z kolei numer atestu. Jeśli mamy dany reflektor w rękach, warto zwrócić też uwagę na charakterystyczną strzałkę na szkle reflektora. Jej obecność oznacza, że reflektor jest przeznaczony do ruchu lewostronnego – a więc nie do takiego, jaki obowiązuje w Polsce. Nie powinno się takich reflektorów montować w aucie, ponieważ będziemy oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka.

Oprócz wyżej wspomnianych symboli, na reflektorze znajdziemy też poszczególne literki, które określają jego zastosowanie. I tak, na reflektorze możemy znaleźć literę B – przeciwmgielny, RL – do jazdy dziennej, C – mijania, R – drogowy, CR- mijania i drogowy, C/R mijania lub drogowy. Z kolei litera H oznacza, że mamy do czynienia z reflektorem wykorzystującym żarówki halogenowe (H1, H4 czy H7), natomiast D – ksenonowe. Warto zwrócić uwagę także na informacje dotyczące siły światła i kąta przewyższenia.

Powiązane artykuły
Oświetlenie

Światła mijania i drogowe – kryteria

1 Minuty czytania
Właściwie oświetlony samochód to w obecnych czasach absolutna konieczność. Od oświetlenia i jego skuteczności zależy bezpośrednio bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego. Jakie kryteria…
Oświetlenie

Żarówki samochodowe

2 Minuty czytania
Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów żarówek samochodowych. Pomijając już typ żarówki, producenci oferują je w różnych odmianach, specyfikacjach, parametrach itp. Jak…
Oświetlenie

Światła do jazdy dziennej LED

1 Minuty czytania
Technologia LED okazała się prawdziwą rewolucją nie tylko w branży elektrycznej, ale również w motoryzacyjnej. Wszystkie współcześnie produkowane samochody według zaleceń Unii…

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *