Oświetlenie

Żarówki samochodowe

2 Minuty czytania

Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów żarówek samochodowych. Pomijając już typ żarówki, producenci oferują je w różnych odmianach, specyfikacjach, parametrach itp. Jak się nie pogubić w tym gąszczu produktów i jakie żarówki są najlepsze?

W przypadku żarówek, jak i innych części samochodowych, nie ma co oszukiwać – producent się liczy. Oczywiście, istnieje możliwość kupienia dobrej żarówki w niskiej cenie firmy typu „no-name”, ale to bardzo rzadkie przypadki i ogromne ryzyko. Z tego też powodu warto kupować żarówki znanych i renomowanych producentów, są one po prostu wysokiej jakości, i bezpieczne. A na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

Najbardziej istotną częścią każdej żarówki jest żarnik. Żarnik wysokiej jakości jest idealnie wyprofilowany i pozwala na taką pracę reflektorów, która będzie zapewniała odpowiednią wydajność, a jednocześnie nie będzie oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka.

Przy kupnie żarówki warto zwrócić uwagę, czy został zastosowany w niej filtr UV. Jest on wykorzystywany po to, aby chronić odbłyśnik i szklaną część żarówki. Jeśli żarówka nie posiada filtra, jakość świecenia jest niższa, a część szybciej się zużywa. W skali roku różnica jest dosyć spora, bo wynosi ok. 30%! Efekt jest oczywisty – mniejsza widoczność na drodze.

Kolejną kwestią jest pobór mocy przez żarówkę. Dobre jakościowo żarówki mocno świecą, jednocześnie pobierając mało prądu. Chińskie żarówki niewiadomego pochodzenia – odwrotnie. I może nie byłoby to aż tak szkodliwe, gdyby nie fakt, że może to powodować topnienie reflektora, zwarcie przewodów elektrycznych, a w skrajnych sytuacjach – nawet pożar.

Wybierając żarówki zawsze bierzmy pod uwagę ich kompatybilność, czyli innymi słowy musimy sprawdzić, czy dane części będą pasować do naszego modelu samochodu. Aby sprawdzić rodzaj żarówki zamontowany w naszym aucie, najłatwiej spojrzeć do instrukcji obsługi auta, lub wymontować żarówkę i przeczytać oznaczenia na jej powierzchni.

Na rynku dostępne są  żarówki halogenowe jednowłóknowe (H1, H2, H3), żarówki halogenowe dwuwłóknowe (H4), żarówki halogenowe jednowłóknowe używane przy światłach dalekosiężnych (HB3), żarówki świateł mijania (HB4). Pojawiły się także ulepszone wersje żarówek H1 – H7, stosowane  w nowoczesnych reflektorach, czy też H1+30/50, H4+30/50 – ulepszone wersje żarówek H1 i H4.

Niektórzy producenci w produktach z wyższej półki typu wspomniane żarówki +30 czy +50, stosują specjalny gaz ochronny i cieńszy żarnik. Takie rozwiązanie pozwala na generowanie 30% więcej światła niż w przypadku standardowych żarówek halogenowych.

Powiązane artykuły
Oświetlenie

Światła mijania i drogowe – kryteria

1 Minuty czytania
Właściwie oświetlony samochód to w obecnych czasach absolutna konieczność. Od oświetlenia i jego skuteczności zależy bezpośrednio bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego. Jakie kryteria…
Oświetlenie

Reflektory samochodowe

2 Minuty czytania
Reflektor to podstawowa część każdego auta. Jego zadanie jest proste – zapewnić właściwe oświetlenie drogi kierowcy. Reflektory często ulegają uszkodzeniom np. w…
Oświetlenie

Światła do jazdy dziennej LED

1 Minuty czytania
Technologia LED okazała się prawdziwą rewolucją nie tylko w branży elektrycznej, ale również w motoryzacyjnej. Wszystkie współcześnie produkowane samochody według zaleceń Unii…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *