Części zamienne

Pompa wspomagania

1 Minuty czytania

Pompa wspomagania to najważniejszy element układu wspomagania, warunkujący jego pracę. Na wypadek gdyby przyszło nam zmagać się ze skutkami niesprawnego systemu wspomagania, warto sprawdzić jak funkcjonuje ten układ.

pompa wspomaganiaPodstawowym podziałem pomp wspomagania jest podział na pompy z zaworem ciśnienia (we wnętrzu pompy) i pompy bez zaworu ciśnienia.

Jeśli w naszym aucie zamontowany jest drugi typ pomp, wspomniany zawór ciśnienia został zamontowany albo w przekładni kierowniczej, albo na przewodach ciśnieniowych. Wizualnie, tych dwóch rodzajów pomp praktycznie nie można rozróżnić, więc aby rozpoznać który typ został wykorzystany w samochodzie należy rzucić okiem na tabliczkę znamionową.

Sporo wspominamy o zaworze ciśnienia i jest to zabieg celowy, bowiem jego rola jest niepodważalna w przypadku zarówno pompy, jak i całego układu wspomagania. Zadaniem zaworu jest ochrona systemu przed wzrostem ciśnienia. Jeśli jest on niesprawny, następstwem są usterki pozostałych podzespołów.

Jeśli okaże się, że pompa w naszym aucie jest niesprawna, należy ją wymienić na nową. Proces wymiany jest dosyć skomplikowany, więc jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy, umiejętności i warunków – lepiej zlecić to specjalistom.

Bardzo istotne jest, aby pompa wspomagania była odpowiedniego rodzaju, dopasowana do naszego samochodu. Jeśli zamontujemy nieprawidłową pompę, szybko będzie skutkować to uszkodzeniami w systemie wspomagania. Pompy wspomagania są nierozbieralne, nie można więc ingerować w ich zawartość. W przypadku pomp z zewnętrznym zaworem ciśnieniowym, należy sprawdzić jego sprawność i w razie potrzeby dokonać wymiany.

Przed rozpoczęciem prac montażowych, należy dokładnie sprawdzić układ wspomagania, zwracając uwagę na ewentualne zanieczyszczenia, i wypłukać go. W trakcie wymiany pamiętajmy, aby stosować się do zaleceń producenta pompy, którą montujemy, a przede wszystkim – pojazdu. Dotyczy to m.in. oleju hydraulicznego, który zastosujemy. Po przeprowadzeniu wymiany sprawdzamy szczelność, a następnie odpowietrzamy układ wspomagania.

Powiązane artykuły
Części zamienne

Jak wybrać najlepsze tarcze hamulcowe do swojego samochodu?

2 Minuty czytania
Obecnie na rynku dostępny jest bardzo duży wybór części zamiennych, w tym elementów układu hamulcowego. Producenci prześcigają się w pomysłach oraz wprowadzaniu…
Części zamienne

Jakie części samochodowe najczęściej kupujemy przez Internet?

2 Minuty czytania
Z roku na rok na naszych drogach spotykamy coraz więcej samochodów, głównie tych osobowych. Wielu z nas wybiera auta prosto z salonu…
Części zamienne

Powstanie, rozwój i działanie podwójnego sprzęgła

2 Minuty czytania
Na przełomie 1939/40 roku francuski konstruktor, Adolphe Kegresse, opatentował jako pierwszy nowy typ przekładni napędowej z podwójnym sprzęgłem. Innym ważnym dziełem tego…

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *