Technologia LED okazała się prawdziwą rewolucją nie tylko w branży elektrycznej, ale również w motoryzacyjnej. Wszystkie współcześnie produkowane samochody według zaleceń Unii Europejskiej powinny być wyposażone w światła do jazdy dziennej LED. Na czym polega fenomen tej technologii?
Coraz częściej mijamy samochody wyposażone w żarówki LED. Niektóre auta posiadają je w seryjnym wyposażeniu, inni decydują się zastosować je jako dodatkowe rozwiązanie. Moda na żarówki LED-owe nie powstała bez powodu. Wynika to w głównej mierze z oszczędności energii jaką zapewnia nam zastosowanie nowoczesnych żarówek LED-owych. Każdy z dwóch zamontowanych z przodu modułów pobiera zaledwie po 7W podczas gdy wynik tradycyjnych halogenów, czyli popularnych świateł mijania dochodzi do 150W na sztukę – różnica jest diametralna. Te wyniki mają przełożenie na ilość spalanego paliwa. Do wyprodukowania 100W samochód zużywa około 0,13 litra paliwa na 100km, a 14W kosztuje nas zaledwie 0,04 litra. Być może przy małych odległościach liczby te nie robią wrażenia, ale przy intensywnej eksploatacji samochodu da się zauważyć realną obniżkę zużycia paliwa przy zastosowaniu żarówek w technologii LED.
Dodatkowo żarówki LED mogą pochwalić się dłuższą żywotnością w porównaniu do ich konkurentów. W zależności od producenta żywotność żarówek LED wynosi ponad 1000h. Tradycyjne halogeny nie mają szans w takich zestawieniach, gdyż ich maksymalny okres użytkowania wynosi do 600h. Jaki jest sekret sukcesu żarówek LED i dlaczego są one o wiele lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych żarówek halogenowych bądź ksenonowych? W żarówkach LED prąd przepływa przez półprzewodnik, przez co nie muszą się rozgrzewać tak jak zwykłe żarówki co pozwala na znaczną oszczędność energii. Przy zakupie dodatkowych żarówek LED powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich homologację. Koszta zależą w zależności od producenta – zaczynają się od około 200 złotych.
No tak, w końcu każdemu zależy na oszczędnościach.