Porady

Turbosprężarki – porady eksploatacyjne

2 Minuty czytania

Jazda samochodem wyposażonym w turbosprężarkę zazwyczaj przynosi wiele przyjemności ze względu na dobre osiągi. Niestety turbosprężarki to dosyć delikatne elementy i niewłaściwa eksploatacja szybko może się obrócić przeciwko nam i narazić nas na poważne koszty.

Turbosprężarka to część, odpowiadająca za dostarczanie powietrza do kolektora dolotowego silnika, tak aby ten był w stanie spalić większą dawkę paliwa. Po co jest to potrzebne? Dzięki większej ilości powietrza możliwe jest osiągnięcie dużego momentu obrotowego i wysokiej mocy.

Turbosprężarka nie jest połączona mechanicznie z wałem korbowym silnika. Wykorzystuje ona natomiast gazy wylotowe silnika, dzięki którym napędzana jest turbina. Na osi pierwszego wirnika umiejscowiony jest drugi, odpowiadający za pobór powietrza z otoczenia i kierowanie go do kolektora dolotowego. Jak więc widać, turbosprężarka nie należy do najbardziej skomplikowanych części w samochodzie.

Dlaczego więc turbosprężarka psuje się? Otóż, wspomniane wirniki pracują na bardzo wysokich obrotach, niezbędne jest więc, aby ich oś była dobrze nasmarowana, łożyskowana etc. Wysoka temperatura i spore obciążenia powodują, że jakiekolwiek błędy w smarowaniu szybko skutkują awarią.

Te „błędy” występują wtedy, kiedy rozpędzimy auto i turbosprężarkę do wysokich obrotów, a następnie natychmiastowo wyłączymy silnik. Wirnik turbosprężarki nie może zatrzymać się samoistnie, a z drugiej strony nie działa już pompa oleju ani wałek korbowy, więc nie zachodzi smarowanie. Następuje więc zniszczenie łożysk i uszczelnień.

Niekorzystna z punktu widzenia turbosprężarki jest także sytuacja, kiedy olej zalegający w łożyskach rozgrzanej turbosprężarki zapieka się i zatyka kanały, które służą doprowadzaniu oleju od pompy. W takim przypadku szybko usterce ulega turbosprężarka, a szczególnie łożyskowanie, kiedy ponownie odpalimy silnik.

Co więc należy robić? Przede wszystkim, wystrzegajmy się natychmiastowego wyłączania silnika tuż po skończeniu jazdy. Powinniśmy odczekać kilka minut na postoju, z włączonym silnikiem. Pozwoli to na wyhamowanie obracającego się wirnika i ochłodzenie części.

Pamiętajmy też o regularnej wymianie oleju silnikowego. Taki olej powinien pochodzić od renomowanego producenta, być wysokiej jakości i spełniać parametry danego silnika. W praktycznie każdym przypadku będzie to olej syntetyczny. Nie warto lekceważyć wymiany oleju, bowiem zanieczyszczony olej łatwo się zapieka i mogą wystąpić z tym pewne problemy.

Jeśli będziemy postępować zgodnie z powyższymi zasadami, powinniśmy przez długi czas cieszyć się bezproblemową jazdą samochodem z turbosprężarką, czego Państwu serdecznie życzymy.

Powiązane artykuły
Porady

Wymiana płynu chłodniczego - jak to zrobić?

2 Minuty czytania
Układ chłodzenia w samochodzie w pewnym sensie odpowiedzialny jest za prawidłowe działanie silnika. Jeśli układ ten nie działa wydajnie, dochodzi do przegrzania…
Porady

Dolewanie oleju silnikowego i jaki jego rodzaj wybrać?

2 Minuty czytania
Do prawidłowej pracy silnika niezbędny jest olej. Bez niego silnik nie będzie w stanie funkcjonować i ulegnie zatarciu. Kiedy to nastąpi, jedynym…
Porady

Jak powinniśmy zadbać o nasz alkomat? Kiedy i w jaki sposób go serwisować?

2 Minuty czytania
Alkomat od pewnego czasu jest stosunkowo tanim i łatwo dostępnym urządzeniem, które powinien posiadać każdy kierowca. Z pewnością większe rozpowszechnienie tego urządzenia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *